PhotoDocs63


Bielanka
ЛЕМКОВИНА — Село Білянка, Горлицкого повіта, даколи мале и никому незнане, в теперішны часы стало сердцом культурной діятельности. В Білянкі жиє и енергично працує молодый и способный организатор Павел Стефановский.




Losje
ЛЕМКОВИНА — Горішный конец села Лосье, Горлицкого повіта. Село Лосье, то єдно из найбогатшых сел Лемковщины, а єй жители промысловы люде. Они были знаны не лем в границах Польшы, но и далеко поза єй границами, яко профессиональны розвощикы мази и всякых олив.




Komancza
ЛЕМКОВИНА — Село Команьча, Сяноцкого повіта, не было выселене и теперь розбудовуєся економично и культурно. Лемковский Ансамбль Співу и Танцу веде перед в Восточной части Лемковины и ширит культуру своими славными выступлениями и в другых повітах Лемковской Земли.




Komancza
ЛЕМКОВЩИНА. — Так выглядало село Команьча за старых часов. Місцями оно ище и днеска так выглядат. (Фото из 1961 року).




Losje
Лемковский Ансамбль Співу и Танцу. Выступление на фестивалю в Лоси, Горлицкого повіта, минувшого літа 1962 р. Павел Стефановский (на переді в гунькі) розвеселят публику оповіданьом жартов и анектодов.




Sanok
Лемковский Ансамбль Співу и Танцу из Туринска и Команчы на торжествах 800 рочницы основания столицы Лемковщины города Сянока. На фотографии члены ансамбля из Команьчы выконуют народный танец в Сяноку. Фото Г. Майчака.




Girls
Дівчата, членкині Лемковского Ансамбля Співу и Танцу в народном крою села Команъчы, Сяноцкого повіта. Фото Г. Майчака с 1962 р.




Festival
Лемковский Ансамбль Співу и Танцу из Білянкы, повіт Горлиці. На фестивалю в селі Лосью. Выступают зо співом Павел Стефановский и його жена Зореслава. (Фото Григория Майчака)




Festival
Лемковский Ансамбль Співу и Танцу. Выступление в селі Лосье, повіт Горлиці, минувшого літа. Гудакы зо Зындрановы. Они розвеселяют публику не лем музыком народных мельодий, но и своим співом. (Фото Г. Майчака)




TV Show
Лемковский Ансамбль Співу и Танцу из Білянкы, Зындрановы, Команьчы и Туринска выступают перед польскым радио и телевизиом в 1962 року. (Фото взяте из телевизии).




village Zdorova
На верхах Карпатскых гор. Здорова и черства зима на Лемковині.




Sanok Village
ЛЕМКОВИНА. — Вид села в Сяноцком повіті перед войном.




Svidnik homes
Днешня Пряшевщина: Циганскы домы в Свиднику. На передном плані мурованы домы циганов, а дальше будинкы господарскых дружеств. Такых домов даколи не мали ани передовы газдове села. (Фото Андрея Гумецкого, 1962 р.)




SongGirls63
Дівчата, членкині Лемковского Ансамбля Співу и Танцу из Команьчы, Сяноцкого повіта. З ліва на право: Ирина Ильків, Мария Шарий, Мария Гарагай, Настя Гарагай и Мария Бабяк танцулькы. (Фото П. Стефановского, 1962 р.)




Ensemble
Лемковский Ансамбль и Капеля из села Команьчы и Туринска при свойом выступлению в воєводской столици Ржешові минувшого 1962 року.




WivesGirls63
Жены и дівчата из двох Ансамбльов Лемковского Співу и Танцу из Команьчы и Туринска перед выступлением в селі Щавне 11-го мрата 1962 р. (Фото П. Стефановсмого)




Quiet Street
ЛЕМКОВИНА: Тиха уличка в селі Андрейовка, Новосандецкого повіта.



[BACK]